Evropski zeleni dogovor
EU već radi na tome da Evropa do 2050. postane prvi klimatski neutralan kontinent. Taj cilj je u središtu evropskog zelenog plana i postići će se uglavnom smanjenjem emisija gasova sa efektom staklene bašte, ulaganjem u zelene tehnologije i zaštitom životne sredine.
“Trud je uzaludan, ako se priroda protivi,” Seneka
Za to je potrebno delovanje svih sektora, uključujući industrijski, energetski i saobraćajni sektor, te sektor proizvodnje hrane, poljoprivrede i građevinarstva. EU sarađuje i sa partnerima u celom svetu kako bi se postigli klimatski ciljevi i poboljšali globalni standardi u području životne sredine.
Kako bi se tim jasno utvrđenim ciljem EU omogućio konačan prelaz prema održivoj budućnosti, Evropska komisija je, 2020. godine, predložila evropski propis o klimi. Tim se predlogom nastoji u zakonodavstvo ugraditi cilj utvrđen u evropskom zelenom planu: postizanje klimatske neutralnosti evropske privrede i društva do 2050. godine. Cilj propisa je da osigura da sve politike u EU i svi sektori privrede i društva doprinose postizanju tog cilja. Time će se osigurati predvidljivost za ulagače i preduzeća u pogledu ulaganja u ekologizaciju njihovih delatnosti i smanjenja uticaja na životnu sredinu.
Benefiti Evropskog zelenog dogovora
“Priroda je jedina knjiga koja na svim listovima nudi mnogo sadržaja," Gete
svež vazduh, čista voda, zdravo zemljište i biodiverzitet
renovirana, energetski efekisna postrojenja
zdrava i lako dostupna hrana
više javnog prevoza
čista energija i najsavremenije čiste tehnološke inovacije
dugotrajni proizvodi, koji se mogu popraviti, reciklirati i ponovno koristiti
Napomena: Video preuzet sa Jutjub kanala WindEurope.
REFERENCE:
Comments